CHP’ye Sadullah Ergin tepkisi: İşgal listesi

CHP’nin milletvekili listesinde en güçlü olduğu bölgelerden biri olan Ankara 1. Bölge, DEVA Partisi kontenjanından eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e 4. sıradan yer verildi. Tepkiler peş peşe geldi.

CHP eski milletvekili Dursun Çiçek’e FETÖ’nün siyasi ayağı olmakla suçladığı aralarında Sadullah Ergin’in de olduğu bazı isimleri suç duyurusu üzerine iftira suçundan 7 yıla hapis istemiyle dava açılmıştı. Dursun Çiçek’in kızı aynı zaman avukatı olan İrem Çiçek de davayı hatılattı. ‘Ankara’da CHP seçmeninin unutmayacağını ve bu listeye gereken cevabı vereceğini düşünüyorum’ dedi.

‘Bir Sadullah Ergin dönemi Fetö yargısı dosyası hazırlayabilirim. Bugün demokrat görünüp o günleri aklamaya çalışanların geçmişte aldığı konumu hatırlayın isterim. Unutmayın ki geleceği doğru inşa edebilelim. Ankara’da CHP seçmeninin unutmayacağını ve bu listeye gerekli cevabı vereceğini düşünüyorum.’

Cumhurbaşkanı adayı ve Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce sosyal medya hesabından kendi adayıyla karşılaştırdı.

‘Milletvekili adayı listeleri açıklandı. Memleket Partisi’nin Ankara Çankaya 1. Sıra Milletvekili adayı; Prof. Dr. İpek Özkal Sayan, Mülkiye’de profesör, Atatürkçü bir Cumhuriyet kadını. Karşısında ise Ergenekon ve Balyoz kumpasları döneminin Adalet Bakanı var, Ali Dibo var. İzmir 1. Bölgede Memleket Partisi’nin adayı Cüneyt Oğuz. Cüneyt; Cumhuriyetçi, Atatürkçü, CHP’nin eski il yöneticisi. Karşısında ise operasyon gazetesi Taraf’ın eski yazarı “Kemalizm ırkçılıktır” diyen biri var. Bağrına taş basa basa değil, tıpış tıpış değil, gönül rahatlığıyla ver oyunu Memleket’e. Memleket gibisi yok’

“SEÇİM SİZİN SEVGİLİ ANKARALILAR”

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ da partisinden olan Prof. Dr. Ali Şehirlioğlu ile karşılaştırdı.

‘Prof.Dr. Ali Şehirlioğlu. ZAFER Partisi Ankara 1. Bölge 1. Sıra adayı. GATA’da Harp cerrahı. Diyarbakır’da bomba imha timi ile ameliyata girip patlamamış ve patlama tehlikesi olan fünyeyi askerin vücudundan çıkarmıştı. Yüzlerce askeri tedavi etti. O askerleri kurtarırken, askerleri hapse atan, intihara sürükleyen Sadullah Ergin ise CHP 1. Bölge milletvekili adayı. Seçim sizin sevgili Ankaralılar’

“İYİ OYUNCUYMUŞ”

Eski CHP Milletvekili Mustafa Balbay da sosyal medya hesabından, ‘Sadullah Ergin’i listede görünce aklımıza ilk Silivri Cezaevinde pinpon oynaması geldi. Hani o, FETÖ’nün en alçak kumpasları kurduğu günlerin Adalet Bakanı! Ergin’i kutluyoruz, iyi oyuncuymuş!’ diyerek tepki gösterdi.

“İŞGAL LİSTESİ”

CHP eski Milletvekili Yılmaz Ateş de vekil listeleri için ‘işgal listesi’ dedi. ‘Ne Ergin ne de araya serpiştirilen Atatürkçüler işgal listesini örtemez’ dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı eleştirilere yanıt verdi. ‘Tepkiler olacaktır. Cumhuriyet Halk Partisi hiçbir siyasi partiyle işbirliği yapmasa kendi listelerini çıkarsaydı da yine tepkiler olacaktı. Siyasetler kişiler üzerinden yürümez. Önemli olan bunların üzerinde düzeni değiştiriyor olmamız, Türkiye’nin önünü açıyor olmamız. Ahmet’i Mehmet’i listeleri kişileri konuşmak bu işin teferruat tarafı.’

SADULLAH ERGİN’DEN TEPKİLERE YANIT

İşte tüm o tepkilere de Sadullah Ergin’den yanıt geldi. Gazeteci Murat Çelik’e açıklama yapan Ergin, ‘Bu DEVA’nın tasarrufu. CHP’ye yüklenilmesini doğru bulmuyorum’ şeklinde konuştu.

Ergin sözlerini şöyle sürdürdü;

– DEVA Partisi uzunca bir süredir içinde yer aldığı Millet İttifakı’nın başarısı için çalışıyor. Bu çerçevede; güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçişin yol haritası, 2 bin 300 maddelik Ortak Politikalar Metni ve 84 maddelik Anayasa değişikliği metninin hazırlanmasına önemli katkılar sunmuştur.

– Biz DEVA Partisi olarak 81 il ve 87 seçim çevresinde adaylarımızı belirledik ancak CHP, cumhurbaşkanlığı seçiminin kazanılacağını, parlamento seçimlerinde de 300 sandalye sayısını aşmak gerektiğini belirtip bunun için seçime tek liste halinde girme teklifini getirdi. Partimizin yetkili kurulları da bu teklifi uygun buldu.

– Millet İttifakı içinde olan partiler birbirlerinden farklı ve kendi siyasi programları olan partilerdir. Aynılaşmak zorunda değiller ve bu mümkün de değil.

– DEVA Partisi kendi adaylarını tek liste olarak sundu ve listemiz diğer partilerin adaylarıyla birlikte CHP listeleri içinde yer aldı. Bu durum ‘Seçim İşbirliği Protokolü’müzün gereğidir.

– Ben DEVA Partisi’nin genel başkan yardımcısıyım ve bu partinin milletvekili adayıyım. Bu tablo üzerinden CHP’ye sitem edilmesini doğru bulmam. Seçime 33 gün kaldı ve bu süreyi seçimi kazanmak için harcamalıyız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir