Merakla Beklenen FED Toplantı Tutanakları Yayınlandı

19-20 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilen son Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında, FED, Temmuz projeksiyonuna kıyasla daha güçlü bir ekonomik tahmin sundu ve bu esnekliği güçlü tüketici ve iş harcamalarına bağladı.

Toplantı tutanakları, birçok katılımcının politika faizinin tepe noktasında ya da tepe noktasına yakın olması nedeniyle odak noktasının potansiyel yüksekliğinden ziyade kısıtlayıcı oranların süresine kayması gerektiğine inandığını ortaya koydu.

Birçok katılımcı ayrıca veri oynaklığı ve olası veri revizyonları nedeniyle ilave sıkılaştırma kararlarında dikkatli olunması gerektiğine dikkat çekti.

Katılımcılar, ekonomik dengenin yeniden sağlanması için trendin altında büyüme ve daha yumuşak bir işgücü piyasasının gerekli olduğunu kabul etti. Ayrıca, faiz indirimleri başladıktan sonra bile bilanço küçülmesinin bir süre daha devam edebileceğini belirttiler.

Enflasyon toplantı sırasında önemli bir endişe kaynağı oldu ve katılımcılar tarafından kabul edilemez derecede yüksek olarak değerlendirildi.

Fiyat baskılarının azaldığından emin olmak için daha fazla kanıta ihtiyaç olduğu konusunda hemfikir oldular. Katılımcıların çoğu enflasyona yönelik yukarı yönlü riskler görmeye devam etti.

Tutanaklar, ekonominin gelecekteki seyrine ilişkin yüksek düzeyde belirsizliğin altını çizerken, birçok katılımcı ekonomik faaliyete yönelik aşağı yönlü risklerin devam ettiğini ve işsizlik oranına yönelik yukarı yönlü risklerin bulunduğunu belirtti.

Genel olarak, FED’in Eylül ayı politika toplantısına katılanlar, FOMC’nin hedeflerine ulaşılmasına yönelik risklerin daha çift taraflı hale geldiğini değerlendirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir