“Yağmur suyu içilir mi” diye merak edip denemeyin… Dünyanın her yerinde içinde yok olmaylan ‘sonsuz kimyasallar’ var

Kimyasal içeren, perflorlu ve poliflorlu alkil maddelerden (PFAS) 4 bin 700’ünü listeleyen araştırmacılar, insan yapımı kimyasallardan oluşan bu maddelerin insan vücudunda ve çevrede zamanla biriktiğini ifade etti. Yaygın olarak kullanılan bu maddelere, yeryüzünde yok olmamalarından dolayı “sonsuz kimyasallar” adı veriliyor.

Bu kimyasallar yapışkan ya da leke tutmayan özelikleri dolayısıyla gıda paketlemeden elektroniğe, kozmetikten yemek pişirmek için kullanılan eşyalara kadar birçok üründe sıklıkla kullanılıyor.

Güvenlik standartları geriledi

Stokholm Üniversitesi’nden araştırmacılar yağmur sularındaki kirlenmeyi ise güvenlik standartlarındaki gerilemeye bağlıyor.

Üniversitenin Çevre Bilimleri Bölümü profesörlerinden ve çalışmanın baş yazarı Ian Cousins “Son 20 yıldır PFAS değerleri için standartlarda hayret verici bir gerileme var” diyerek bu durumun yağmur suyunun zehirli hale gelmesinde etkili olduğunu belirtiyor.

“Sonsuz kimyasallar” sağlığımızı nasıl tehdit ediyor*

“Sonsuz kimyasallara” maruz kalmanın sağlığımıza olan etkisi geniş araştırmalara konu oldu. Bilim insanlarına göre bu kimyasallar üreme sorunlarından kanser riskinin artmasına ve hatta çocuklarda gelişim geriliğine kadar birçok önemli soruna yol açabiliyor.

Avrupa Çevre Ajansı ise, bu maddelerin karaciğer hasarı, tiroid hastalığı, obezite, doğurganlık sorunları ve kanser gibi sağlık sorunlarına yol açabildiğinin altını çiziyor.

Bazı bilim insanları bu kimyasallarla sağlık sorunları arasında bir ilişki bulunmadığını belirtse de, birçok kişi olası risklere karşı PFAS kullanımıyla ilgili daha sıkı kısıtlamalar getirilmesinden yana.

İsviçre’nin Zürih kentindeki Gıda Paketleme Vakfı Genel Müdürü Dr. Jane Muncke, bu yöndeki kısıtlamaları savunanlardan. Dr. Muncke, “Bazı kişiler ekonomik olarak fayda sağlayacak diye milyonlarca kişinin içme suyunu kirletmek ve sağlık sorunlarına yol açmak kabul edilemez” diyerek görüş bildiriyor.

Dr. Muncke, içme suyundaki PFAS’nin bilimsel olarak güvenli olduğu bilinen seviyeye düşürülmesi için maliyetin bu zehirli kimyasalları üreten ve kullanan endüstri tarafından karşılanması gerektiğinin altını çiziyor ve harekete geçme zamanının geldiğini vurguluyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*