Yunanistan’dan ‘Türkiye’ açıklaması: Zehirli dil yok, sözlü saldırı yok

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Maraş merkezli depremlerin ardından Atina ile Ankara arasındaki diplomatik ilişkiler hakkında açıklamalarda bulundu. Proto Thema’ya konuşan Dendias, deprem sonrası Türkiye’nin Yunanistan’a yönelik politikalarının ‘kökten değiştiğini’ söyledi. Atina’nın bu değişime ‘olumlu yanıt verme’ sorumluluğu olduğunu belirten Dendias, deprem bölgesine ziyaretlerinin ardından Ege’de ihlal yaşanmadığını dile getirdi.

Gerilimin önemli ölçüde düştüğüne işaret eden Dendias, şu ifadeleri kullandı: “Zehirli dil yok, sözlü saldırı yok, şiddet tehdidi yok. Yunanistan her zaman tam da bu koşullar altında diyalog istediğini söylemiştir. O halde Türklerin bu tür davranışlarına karşılık vermek zorundayız, bizim de yükümlülüğümüz var. Bir düşünün, Türkiye Yunanistan’a hoşgörü eli uzatsa ve Yunanistan bunu reddete ne kadar kötü olur.”

Türkiye’nin, Yunanistan’ın 2025-26 döneminde BM Güvenlik Konseyi’ne daimi olmayan üyeliğine destek vermesinin ‘sembolik bir önemi olduğunu’ dile getiren Dendias, “Burada bir fırsat penceresi var” dedi.

Ne olmuştu?

Komşu Yunanistan, depremlerin ardından ilk taziye mesajı yayınlayan ülkeler arasında yer almıştı. İlk depremin ardından 6 Şubat sabahı taziye açıklaması yapan Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, kaynaklarını Türkiye’ye yardım için seferber edeceklerini duyurmuştu. Miçotakis, daha sonra ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak hayatını kaybedenler için taziyelerini iletmişti.

12 Şubat’ta da Dendias, deprem bölgesini ziyaret etmek için Türkiye’ye gelmişti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, deprem bölgesine ziyarete gelen Dendias ile gazetecilere yaptığı açıklamada, “Dendias’ın bugün burada olması Yunan hükümetinin ve halkının Türkiye olan dayanışmasını gösteriyor. Deprem meydana geldikten sonra Türkiye’yi ilk arayan ve yardımda bulunan ülkelerden biri Yunanistan’dı” demişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir