Göztepe iyi başladı

Türk futbolunun iki güzide, iki kardeş ve aynı zamanda 1. Ligin de iki iddialı takımı olan Sakaryaspor ve Göztepe, ikinci yarının ilk maçında Sakarya’da karşı karşıya geldiler.

Sakaryaspor’un cezasından dolayı seyircisinden yoksun olduğu karşılaşmada dikkat çeken bir başka detay da sahanın bozuk zeminiydi. Gerçekten anlaşılır gibi değil. Statlarımızın çoğu yeni ama zeminler berbat durumda. Elbette burada gözler, zeminlerin bakımları ile ilgili görevlilere dönüyor. Bu zemin problemini çözmemiz şart!

Stanimir Stoilov ile birlikte oyunu domine eden ve önde basan bir oyun anlayışını uygulamaya başlayan Göztepe, Sakarya’da da maça bu şekilde başladı ve semeresini de çok erken aldı. Henüz 8. dakikada gelen bu golde Ogün, Traore ve Tijanic üçlüsünün müthiş bir varyasyonu söz konusuydu.

Bu golden sonra da oyunun hâkimi Göztepe’ydi. Sarı- kırmızılıların, 20. dakikadan sonra tempoları düşse de rakibe ciddi bir pozisyon vermediler. Göz Göz’ün bu bölümde ikinci golü bulmasını engelleyen en büyük faktör, son paslar ve son tercihlerde yapılan hatalardı.

İkinci yarıya da hızlı başladı Göztepe. Fakat ikinci gol için 78. dakikayı beklemesi gerekti. Stoilov’un ikinci devrede oyuna dâhil ettiği Ahmet Ildız ile gelen bu golde de önde yapılan baskı söz konusuydu. Bu arada Ahmet Ildız’ın mükemmel bir gol vuruşu yaptığını da belirtmeden geçmeyelim.

Maçın tek hâkimi olan ve zorlu karşılaşmada beklediğinden çok daha kolay bir şekilde galibiyete giden Göztepe, kaleci Lis ve defans oyuncularının hatası nedeniyle uzatmaların son iki dakikasını stres içerisinde geçirdi. Sakaryaspor’un golünde kaleci Lis, çevre kontrolü yapmadığı için hatalıydı. Ancak kaleye yüzü dönük olan defans oyuncuları onu uyarmalıydılar. Kaldı ki kaleci Lis, bu maçta pek çok defa topu yere bırakıp ayağıyla oyunu başlattı. Göztepeli defans oyuncularının bunu da dikkate almaları gerekirdi. Tabii bütün bunların dışında golü atan Sakaryasporlu Kasongo’nun futbol zekâsına, fırsatçılığına ve maharetine de şapka çıkartmak gerekiyor.

Sakaryaspor, karşılaşma boyunca istediklerini sahaya yansıtamadı. Geriden topla çıkmaya çalıştılar fakat bunu başaramadılar. Nitekim yedikleri iki gol de geriden çıkmaya çalışırken kaptırdıkları toplarla geldi. Elbette burada Göztepeli oyuncuların etkili ön alan baskılarının hakkını da vermek gerekir.

Sonuç olarak Göztepe, önemli bir üç puan aldı. Sakatlıklarından dolayı forvet oyuncularının büyük çoğundan faydalanamadığı böyle zorlu bir maçtan galibiyetle ayrılmak Göztepe için gerçekten çok önemli. Bu futbolcuların bir an önce iyileşmeleri de Göz Göz açısından önem taşıyan bir başka konu. Çünkü Kubilay Kanatsızkuş, her ne kadar bu maçta bir asiste imza atmış olsa da yapabilecekleri sınırlı bir oyuncu.

Sakaryaspor ve Göztepe, Türk futbolu için gerçekten çok değerli kulüpler. Gönül isterdi ki, bu maç Süper Lig’de oynansın.

Göztepe; armasıyla, mazisiyle, taraftarlarıyla, kısacası her şeyiyle çok büyük ve çok önemli bir kulüp. Bu kulüp, Süper Lig’de olmayı hak ediyor. Stanimir Stoilov ve oyun anlayışı, sarı- kırmızılılara ciddi bir ivme kazandırdı ve taraftarları da heyecanlandırdı. Göz Göz, yüzüncü yılını şampiyonluk ve Süper Lig’le taçlandırmak istiyor. Bu kutlu yolda başarılar Göztepe…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir