İşte güneş enerjisi ile çalışan ilk mini elektrikli otomobil! Yakıt tamamen ücretsiz!

Elektrikli araçlar (EV’ler), tıpkı tatil sonrası benim gibi, en ufak bir nedenle bile hantal hale gelebiliyor. Bu durum, elektrikli arabaların ağır bataryalar nedeniyle büyümeye mecbur kalmasıyla ortaya çıkıyor. Ne yazık ki, yük ne kadar ağır olursa, aracı harekette tutmak için o kadar fazla güç gerekiyor ve bu da sizi bir kısır döngüye sokuyor. Örneğin, küçük bir şehir arabası olan orijinal Smart bile, son elektrikli versiyonunda öncekinin grotesk bir parodisine dönüşmüş durumda. Bu yüzden Squad Mobility’nin güneş enerjisiyle çalışan ve şehir içi için tasarlanmış, fazla büyümeyecek küçük bir EV’ye çok şey bağlanıyor.

Şirket, Lightyear solar arabasında çalışırken tanışan Chris Klok ve Robert Hoevers tarafından kuruldu. Klok, o projenin baş araç mühendisiyken, Hoevers daha önce NIO’nun Formula E takımında görev almıştı. Ancak Lightyear’dan ayrılarak, yoğun şehirler için uygun fiyatlı ve temiz bir hareketlilik sunacak küçük, güneş enerjili bir araba geliştirmeye yardım etmek için yola çıktılar. Şu anda CES 2024’te Las Vegas’ta sergiledikleri gibi birkaç prototiple sınırlı olsalar da, 2025’te üretime başlamayı umuyorlar. Daha da iyi olanı, mevcut ön sipariş müşterilerinin çoğunun, golf arabalarına bağımlı topluluklarda bu tür bir arabaya ihtiyaç duyulan ABD’de bulunması.

Solar City aracının çatısında, günlük birkaç kısa yolculuk için yeterli gücü üretecek şekilde tasarlanmış 250Wp’lik bir panel bulunuyor. Şirkete göre, Las Vegas’ta, panelden toplanan enerjiyle yaklaşık 13 mil yol kat edebilirsiniz. (Gerektiğinde fişe takabilirsiniz.) 794 pound ağırlığında olan bu araç, kısa mesafelerde çok fazla stres olmadan sizi etrafta gezdirecek kadar hafif ve verimli. Elbette, hız sınırlıdır – 4kW motorundan maksimum 25 mil hız alabilirsiniz ama büyük bir şehirde yaşıyor ve işe gitmek veya birkaç alışveriş yapmak istiyorsanız, bu muhtemelen ihtiyacınız olan her şeydir.

Araba dar olacak gibi görünse de, yüksek tavan çizgisi ve alçak zemin sayesinde oldukça rahat. Buradaki prototipte – koltuğa biraz fazla yakın olan gaz ve fren pedalları gibi – bazı tuhaflıklar var, ancak bunlar üretim versiyonunda giderilecek. Arka yük alanı, bir bavul veya birkaç büyük boy çantayı alacak kadar büyük ve belirgin lastikler, kısa süreler için engebeli arazilerde bile yol almanızı sağlayacak. Sadece 6.6 feet uzunluğunda olması, yan park ettiğinizde çoğu arabayla aynı miktarda yer kaplayacağı anlamına geliyor.

Bu arabanın üretim modelini görmemize hala bir yıl var, ancak umutlanmak için birçok neden var. Şirket, perakende satış fiyatının satış vergisi hariç 6.250 dolar olacağını ve bu aracın şehir içi kullanım veya ikinci (veya üçüncü) araç olarak ideal olacağını bekliyor. Ancak bu fiyat, kapılar gibi, opsiyonel ekstralar olarak sayılan klima maliyetini içermiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir