Kazakistan ve Madagaskar’dan pedofilleri hadım etme kararı

Kazakistan’ın, çocuklara yönelik tecavüz suçlarında cinsel organların ameliyatla alınmasını öngören yasayı duyurmasından birkaç gün sonra benzer bir karar da Madagaskar’dan geldi. Madagaskar parlamentosu da pedofillerin işledikleri suçlardan dolayı ameliyatla hadım edilmesini öngören yeni yasayı onayladı.

YENİ YASANIN İÇERİĞİ

Eski yasaya göre, reşit olmayan birine tecavüz etmekten suçlu bulunanlar 5 ila 20 yıl arasında zorunlu çalışmayla karşı karşıya kalıyordu. Ancak yeni yasa, 10 yaşın altındaki bir çocuğa tecavüz etmekten suçlu bulunanların ameliyatla hadım edileceğini ve ömür boyu hapis cezasına çarptırılacağını belirtiyor. Kurban 10 ile 13 yaşları arasındaysa kimyasal olarak hadım edilecek ve 15 ila 20 yıl zorunlu çalışmayla karşı karşıya kalacak. Ancak tecavüzcü de reşit değilse, suçlu hadım edilmekten kurtulacak.

Uluslararası Af Örgütü’nün Doğu ve Güney Afrika Bölge Müdürü Tigere Chagutah, söz konusu kararı eleştirdi:

“Madagaskar’da tecavüz vakaları yeterince rapor edilmiyor; mağdurların ve ailelerinin korkusu nedeniyle failler genellikle serbest kalıyor. Küçüklere tecavüz etmekten suçlu bulunanlara ceza olarak zalimce, insanlık dışı ve aşağılayıcı muamele teşkil eden kimyasal ve cerrahi hadım etmenin uygulanması bu sorunu çözmeyecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir