Kimyasalların yoğunluğu meme kanserini artırıyor

Yılda yaklaşık 240.000 vakanın teşhis edildiği meme kanseri, ABD’deki en yaygın kanser olarak göze çarpıyor. Ancak son birkaç yılda, 50 yaşın altındaki genç kadınlar arasında vakalarda bir artış oldu ve doktorlar bunun genetikle açıklanamayacağını söylüyor.

Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (IACR), Ulusal Toksikoloji Programı ve ABD Çevre Koruma Ajansı’ndan araştırmacılar, meme kanseriyle bağlantılı olanları ortaya çıkarmak için gıda, tüketici ürünleri ve diğer endüstrilerde kullanılan on binlerce yaygın kimyasalı içeren resmi veritabanlarını analiz etti.

Toplamda, hayvan veya laboratuvar çalışmaları yoluyla meme kanseriyle bağlantılı 900 kimyasalın meme tümörleriyle bağlantısı olduğu ortaya çıktı. 420 tanesinin de hem DNA’ya zarar verdiği hem de hormonları değiştirdiği bulundu, bu da onları daha riskli hale getirebilir.

Kadınlar meme kanserine neden olan kimyasallara en çok meyve ve sebzelerde kullanılan pestisitler ve kırışıklık önleyici krem, makyaj, şampuan ve sabun gibi kozmetik ürünler aracılığıyla maruz kalıyor.

Toksik kimyasallara maruz kalmayı sınırlamak için Dr. Kay, meyve ve sebzelerin, özellikle de organik olmayanların yıkanmasını ve makyaj malzemelerinin kullanımının azaltılmasını önerdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir