Sanıklar “şeker attık” demişlerdi | Bilirkişi raporu aksini söyledi; İmamoğlu’na kaldırım taşı atıldı!

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, Cumhurbaşkanı Seçimi sürecindeki Erzurum mitingine yönelik taşlı saldırıya ilişkin bilirkişi raporu hazırlandı.

Adli emanette kayıtlı olaya ilişkin kamera görüntüleri inceleyen uzman bilirkişi, görüntülerle ilgili ayrıntılı çözümünü yaparak Erzurum 7. Asliye Ceza Mahkemesi’ne sundu. Rapor, toplam 4 adet CD, olay tarihine ait toplam 16 adet video kaydı ve 7 adet fotoğraf kaydı incelenmesinden oluşuyor.

Gazete Duvar’ın haberine göre; 28 kişinin yargılandığı davanın duruşmasında sanıklar, savunmalarında taş değil ‘çiçek, kozalak, erik, akide şekeri’ attığını iddia etmişti. Ancak bilirkişi raporunda böyle bir bulguya rastlanmadı. Raporda, kaldırım taşlarının söküldüğü, küfürler edildiği belirtildi.

48 sayfalık raporda, görüntülerde bulunan şahısların, ‘Allahu Ekber’ diye bağırdıkları tespit edildi. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in yaptığı açıklama da raporda yer aldı.

7 dakika boyunca taş atıldı

Bir şahsın attığı taşın, miting aracı üzerine gelerek tutulan şemsiyeye çarparak yere düştüğü belirlendi.

Raporda, ‘Muhtemel konuşma başlamadan önce atılan taşlar’ isimli 41 saniyelik video kaydına ilişkin görüntülerde, bazı şahısların, alana kaldırım taşı attığı görüldü.

Küfürler edildi, kaldırım taşları söküldü

Görüntülerde bulunan gruptaki bazı şahısların, yuhalama şeklinde bağırdıkları, ıslık çaldıkları, aracın hareket etmesi üzerine, aracın gittiği yöne doğru koştukları tespit edildi.

Bu sırada Ekrem İmamoğlu’nun konuşma detayına da yer verildi. Otobüsün ayrılış anına doğru taş atmaların arttığı tespit edildi. Raporda, otobüs arkasından giden otomobillere saldıranlara ait görüntüler de yer aldı.

Bilirkişi, “Mahkemenizce eksikliklerin tespit edilmesi halinde ek rapor düzenlenebilecektir” ifadesini kullandı.

Ne olmuştu?

İddianamede İmamoğlu’nu dinlemek için gelenlerin Havuzbaşı Kent Meydanı’nda buluştuğu kaydediliyor. Aynı anda “bariyerli alan dışında ellerinde parti bayrağı bulunmayan, kim oldukları ve ne amaçlı bulundukları belli olmayan bir grubun, bir anda slogan atmaya başladıkları” ileri sürülüyor.

Polisin “Dağılın” uyarısı yaptığı, “Grubun dağılmayarak, slogan atmaya devam ettiği” ifade ediliyor. Bu durum üzerine grubun uzaklaştırılmaya çalışıldığı kaydediliyor.

TIKLAYIN-Erzurum’da İmamoğlu’na yapılan taşlı saldırıda şüpheliler, “taş değil; çiçek attığını” iddia etti

TIKLAYIN – Belediye engeliyle başlayan İmamoğlu’nun Erzurum mitingine taşlı saldırı düzenlendi: 17 kişi yaralandı

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir