Savunma Bakanının kanser olduğu herkesten gizlenmişti… Soruşturma başlatıldı

ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komisyonu Başkanı Mike Rogers, Savunma Bakanı Lloyd Austin’in geçen hafta “gizlice” hastaneye kaldırılmasıyla ilgili resmi soruşturma başlattı.

The Hill Gazetesi’nin haberine göre, Rogers, Austin, Özel Kalem Müdürü Kelly Magsamen ve Savunma Bakan Yardımcısı Kathleen Hicks’e gönderdiği mektuplarda Savunma Bakanı’nın hastaneye kaldırılmasına dair sahip oldukları bilgi ve belgeleri kendilerine iletmelerini talep etti. Austin’in “gizlice” hastaneye kaldırılmasıyla ilgili resmi soruşturma başlatan Rogers, Bakan’a yazdığı mektupta, ameliyatın yetkililere hızlı şekilde bildirilmemesini “çirkin bir durum” olarak nitelendirdi.

Rogers mektubunda, “Devam eden terörle mücadele operasyonlarından nükleer komuta ve kontrole kadar her şey bakanın karar verme kapasitesinin net şekilde anlaşılmasına bağlıdır. Bakanlık sağlam bir kurumdur ve düşmanlarımız tarafından saldırıya uğradığında işlevini yerine getirecek şekilde tasarlanmıştır ancak iş göremez durumda olduğunu gizleyen bir Bakan için tasarlanmamıştır” ifadelerini kullandı.

Ukrayna ve İsrail’de savaşların sürdüğü bir ortamda, Beyaz Saray’ın ve hatta Austin’in yardımcısının durumu anlamamasının kesinlikle kabul edilemez olduğunu vurgulayan Rogers, Austin’in ekibini hastaneye yatışı konusunda yetkilileri bilgilendirmemeleri için yönlendirip yönlendirmediğine ilişkin bilgi vermesi gerektiğini kaydetti. Rogers, Özel Kalem Müdürü Magsamen’e hitaben yazdığı mektupta da “Sizin de farkında olmanız gerektiği gibi bu şeffaflık eksikliği affedilemez ve felaketle sonuçlanabilirdi” ifadesini kullandı.

BEYAZ SARAY’A BİLE HABER VERİLMEDİ

ABD’de 22 Aralık 2023’te hastaneye kaldırılan Austin’in prostat kanseri tedavisi gördüğü duyurulmuştu. Austin’in tedavisinin sürdüğü Walter Reed Ulusal Askeri Hastanesinden yapılan yazılı açıklamada, Bakan’a aralık başında prostat kanseri teşhisi konulduğu belirtilmişti.

Austin’in 22 Aralık’ta hastaneye kabul edildiği, genel anestezi altında prostatektomi adı verilen minimal bir cerrahi prosedüre tabi tutulduğu bildirilen açıklamada, ameliyatın iyi geçtiği ifade edilmişti.

Bakan’ın ertesi gün taburcu edildiği ancak ameliyattan kaynaklanan şiddetli karın, kalça ve bacak ağrısı ile mide bulantısı komplikasyonları üzerine 1 Ocak’ta tekrar hastaneye kaldırıldığı bilgisine yer verilen açıklamada, ilk değerlendirmede Austin’in idrar yolu enfeksiyonuna yakalandığı kaydedilmişti. Üç gün yoğun bakım ünitesinde kalan Austin’in durumundan Beyaz Saray’ın ilk olarak 5 Ocak Cuma günü haberdar olduğu ortaya çıkmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir