Türkiye’nin İlk Şehir Tokeni Operasyonla Sarsıldı: Açıklama Geldi!

İzmir Token, Türkiye’nin ilk şehir tokeni olmak için yola çıktı. Sedat Ocakçı’nın liderliğindeki Ocakçı Holding’in desteğini aldı. Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcılığı, Sedat Ocakçı’nın da aralarında bulunduğu 30 kişiye yönelik gözaltı kararı aldı. Böylece, token etrafındaki skandal gelişmelerle baş etmeye çalışıyor.

Mali polis, Sedat Ocakçı ve ekibine operasyon yaptı

İzmir Token projesi, başlangıçta büyük hedefler ve umutlarla dolu bir lansman yaptı. Hatta, Cumhuriyet’in 100. yılını temsilen 29 Ekim 2023 tarihinde yerli kripto borsası Bzetmex’te ön satışa çıktı. Bu süreçte, Sedat Ocakçı’nın liderliğindeki Ocakçı Holding’in desteğini aldı. Ancak, son gelişmeler projeye olan güvene ciddi bir darbe vurdu. Bugünkü bir gelişmede Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcılığı, İzmir’in finans sektöründe önemli bir rol oynayan isimlerinden Sedat Ocakçı’nın da aralarında bulunduğu 30 kişiye yönelik gözaltı kararı aldı.

Soruşturmayı, halihazırda İzmir Emniyeti’nin Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, yürütüyor. Soruşturma, oldukça dikkat çekici sonuçlar ortaya koydu. İddialara göre, Ocakçı Holding’in sahibi Sedat Ocakçı, tanıştıkları kişilere yüksek kâr vaadiyle yatırım yapma sözü verdi. Ocakçı, eşi ve üst düzey yöneticiler de dahil olmak üzere toplamda 30 kişi katılımcıları dolandırdı.

İlk şehir Tokeni için yatırımcılardan 2,5 milyar TL toplandı

Soruşturma kapsamında Mali Polis, operasyonlar yaptı. Bunun sonucunda ekipler, Ocakçı Holding’in İzmir, Çiğli’deki merkezi ile belirlenen diğer adreslere baskınlar yaptı. Bu operasyonlarda polis, önemli belge ve ekipmanlara el koydu. Savcılık, şüphelilerin vatandaşları kripto para yatırımı ve drone fabrikası kurma vaadiyle kandırdığını iddia ediyor. Şüphelilerin, bu şekilde 2 bin 500’den fazla kişiden toplamda 2,5 milyar lira para topladığını belirtiyor.

Gelen haberlere göre, şehir tokeni İzmir Token’e yatırım yapmak için bu şahıslar varlıklarını satmış ve borçlanmış durumda. Bu yüzden, token etrafında birçok vatandaşın mağdur olduğunu söyleniyor. İddialara göre, Sedat Ocakçı dış yatırımcılar haricinde şirket çalışanlarını da bu işe dahil etti.

Şehir Tokeni projesi operasyondan sonra açıklama yaptı

Gün içindeki gelişmelerin ardından İzmir Token proje ekibi, sosyal medya hesapları üzerinden bir açıklama yaptı. Proje, operasyonun merkezindeki Sedat Ocakçı’nın halihazırda bir yatırımcı olmadığını belirtti. Bu bağlamda proje şu açıklamayı yaptı:

Haberlerde ismi geçen Sedat Ocakçı, dünyanın ilk Şehir Token özelliğine sahip İzmir Token’in ön satış aşamasındaki tohum yatırımcılarından birisidir. Bununla birlikte bu yatırımı kapsamında sahibi olduğu İzmir Token’lar daha önce de belirtildiği gibi kendisi tarafından devredilmiştir. Bu kapsamda Sedat Ocakçı ile İzmir Token arasında, yatırım ile oluşan bu husus haricinde başkaca bir bağ ya da resmi ilişki söz konusu değildir. İzmir Token’ler, diğer tokenler gibi mevcut Blockchain’ler üzerinde oluşturulan ve halka açık olarak dolaşımda bulunan para birimleridir.

Tüm faaliyetlerimizin yerli kripto borsası Bzetmex üzerinden devam ettiğini, ağımızın her geçen gün yerli ve yabancı yatırımcılar ile genişlediğini… kamuoyuna ve değerli İzmir Token yatırımcılarına saygıyla duyururuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir