Ünlülerden ‘Ruanda’ya sürgün’ planına tepki

İngiltere’de aralarında oyuncu, sunucu, dini önderler ve sporcuların bulunduğu 35 isim, hükümeti daha adil bir göçmenlik planı yapmaya davet ederek Ruanda planını iptal etmeye çağırdı.

Eski futbolcu ve spor programı sunucusu Gary Lineker, eski Genelkurmay Başkanı Richard Dannatt, oyuncu Sophie Okonedo, şef Big Zuu gibi ünlü isimler, mültecilerle dayanışma platformu Together with Refugees’in hükümete hitaben yazdığı mektubunu imzaladı.

İngiltere göç sisteminin daha kaotik ve masraflı hale geldiğine işaret edilen mektupta, Yüksek Mahkeme’nin yasalara uygun olmadığına hükmetmesine rağmen hükümetin zulümden kaçanları Ruanda’ya göndermeyi planladığı belirtildi.

İmzacı 35 isim arasında Lineker, Dannatt, Okonedo ve Zuu’nun yanı sıra Yahudi din adamları Robyn Ashworth-Steen, Herschel Gluck, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Kiliseler Birliği Genel Sekreteri Nicola Brady, Liverpool Piskoposu John Perumbalath, oyuncu Brian Cox, Martins Imhangbe, David Morrissey, Kaiser Chiefs grubu üyesi Simon Rix ile göçmen kökenli sanatçılar, sendika temsilcileri ve aktivistler yer aldı.

AİHM İLK UÇUŞU DURDURMUŞTU

Hükümetin kendi ülkesine geri dönemeyecek düzensiz göçmenleri Ruanda’ya sınır dışı etmesine yönelik yeni yasa tasarısı yarın parlamentoda görüşülmeye başlanacak.

İngiliz hükümeti, Nisan 2022’de hazırlanan “Ruanda Planı” kapsamında, düzensiz göçmenleri ve ülkeye yasa dışı yollarla girip sığınma talebinde bulunanları, Ruanda’ya gönderme hedefini açıklamıştı. Ülkede muhalefet, insan hakları örgütleri ile Birleşmiş Milletler (BM) başta olmak üzere birçok uluslararası kuruluşun tepki gösterdiği karar, Yargıtay ve Yüksek Mahkemece yasaya uygun bulunmuştu.

Söz konusu kararın ardından Haziran 2022’de Ruanda’ya 7 kişiyi taşıyan ilk uçuş ise Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararıyla durdurulmuştu. Bunun üzerine, İçişleri Bakanlığı, Yüksek Mahkeme’de yeni bir dava açmış, mahkeme de 19 Aralık 2022’de Ruanda uçuşunun yasal olduğuna karar vermişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir